Przepisy -

Kredyty walutowe - zalety i wady

 

banki w polsce oferują nie tylko tradycyjne kredyty gotówkowe, ale także kredyty walutowe, , czyli jak sama nazwa wskazuje - w obcych walutach. Oznacza to, że rozliczenie między bankiem, a klientem odbywa się w złotówkach, ale z uwzględnieniem kursu danej waluty obcej. Najczęściej dotyczy to franków szwajcarskich, euro czy dolarów amerykańskich.

 

Jakie są zalety kredytu w walucie obcej?

  1. Niewątpliwie najważniejszą zaletą takiego kredytu jest znacznie niższe oprocentowanie w stosunku do kredytu zaciągniętego w złotówkach

  2. Możemy uzyskać większy kredyt

  3. Mamy możliwość spłacania niższych rat kredytu

 

Co jest wadą kredytu walutowego?

  1. Podstawową wadą jest tak zwane ryzyko walutowe, to znaczy, że kurs danej waluty może stracić na wartości. Przykładowo, w momencie gdy bierzemy kredyt wartość waluty w przeliczeniu na złotówki wynosi 3 zł, a w każdej chwili może wzrosnąć do 6 zł. Wtedy niestety spłacamy dwa razy więcej. Dlatego decydując się na kredyt w obcej walucie, należy wybrać jak najbardziej stabilną walutę, aby tego uniknąć.

 

Jednak istnieje jedno rozwiązanie, które może tą wadę wyeliminować. Jest to przewalutowanie kredytu. Operacja ta polega na przeliczeniu kwoty jaka pozostała do spłaty na złotówki. Inaczej mówiąc, możemy po prostu wycofać się ze spłaty kredytu w obcej walucie, kiedy zauważymy, bądź spodziewamy się wysokiego spadku wartości waluty.  


Lista tematów: